Vize Gerekmeden Gidilebilecek Ülkeler

tarafından
77
Vize Gerekmeden Gidilebilecek Ülkeler

Dünyanın güzelliklerini artık kendi gözlerinizle bizzat yerinde görme zamanı şimdi dünya öyle cep telefonunuzda veya bilgisayarın başında değil dışarıda. İşte Türkiye’den vize istemeyen ve size eşsiz deneyimler yaşatacak ülkelerin en güncel listesi. İlk olarak Türkiye’den kolaylıkla ulaşılabilecek ülkelerde başlayalım;

 

Sırbistan: Sırbistan’ın başkenti Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan tarihi öneme sahip bir şehirdir. Belgrad’da eski yugoslav mimarisi ve yaşam tarzını damarlarınızana kadar hissedeceksiniz. Şehrin içinden geçen nehir üzerinde yer alan yüzen gece kulüpleriyle Belgrad Avrupa gece hayatının parlayan bir yıldızıdır. Ekonomik bir tatil kaçamağı için Belgrad özellikle Mayıs – Eylül ayları arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Karadağ: eğer deniz tatili yapmak istiyorsanız Adriyatik kıyısında bulunan tarihi şehir Kotor ve berrak plajları ile ünlü Budva tam size göre. Türkiye’den uçakla yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabileceğiniz Karadağ hem kaliteli hem de uygun maliyetli deniz ve doğa tatili olanağını sizlere sunuyor.

 

Gürcistan: gelelim komşu ülke Gürcistan’a bu ülkeye girerken bırakayın vizeyi, pasaporta bile gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızla girebileceğiniz Batum’a direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. İklim olarak Karadeniz bölgesi ile tamamen aynı özellikleri taşıdığı için en uygun ziyaret edilebilecek ayları bellirtmemize gerek yok. Gürcistan’da Artvin’in komşusu Batum başkent Tiflis ve kayak severler için Gudauri en önemli ziyaret noktalarıdır.

 

Azerbaycan: Azerbaycan’ın başkenti Bakü son yıllarda yapılan yatırımlarla. Kafkasların Parisi konumuna ulaştı. Her geçen yıl dünyanın en pahalı şehirleri listesinde basamakları hızla tırmanıyor. Özellikle Eurovizyon şarkı yarışması öncesi yapılan yatırımların doğru bir tanıtımla birleşmesi sonucu Bakü artık popüler bir turist destinasyonu. Yazları 40 dereceyi bulan hava sıcaklığı, kışın ise oldukça soğuk olmaktadır. Bu sebeple ilkbahar ve sonbahar ayları, Bakü ziyaretiniz için en uygun zamanlardır.

Ülkemizin yakın çevresinde kaçamak yapılabilecek destinasyonları inceledik. Şimdi biraz daha uzak bölgelere bakalım.

 

Japonya: dünyanın en büyük Megapollerinden Tokyoya da vizesiz seyahat edebiliyoruz. Öncelikle Tokyo’da 35 milyon insanın yaşadığını hatırlatmakta fayda var, bu nüfus İstanbul’un Tam iki katı. Buna rağmen şehrin düzeni ve temizliği çok etkileyici. Şehrin içerisinde bulunan saraylar, bahçeler ışıl ışıl sokaklar ve sıradışı yeme içme alışkanlıklarıyla çok farklı bir kültür Tokyo’da sizleri bekliyor.

 

Tayland: Bu görüntüye Aşina olmayınız yoktur. Burası Tayland’a bağlı Phuket Adası; ada olsada anakara ya bir köprü ile bağlı olduğunu hatırlatalım. Dünyanın en popüler balayı merkezlerinden biri olan Phuket tertemiz, berrak suları ile dalış meraklılarının da gözdesidir. Tayland genel itibariyle konaklama ve yeme içme anlamında oldukça ekonomiktir. Tropikal adada yer alan turistik tesisler ve oteller ziyaretçilerini adeta Survivor adası gibi bir ortamda etkileyici bir konfor sunuyor.

Güney Afrika: Afrika kıtasının Avrupa’ya en uzak noktasında yer alan ve iki Okyanus’u birleştiren Cape town, aynı zamanda Güney Afrika’nın 3 başkentinden birisidir iklim olarak Akdeniz’e aratmayan bu şehri ziyaret etmek için en uygun zaman Kasım ve Şubat arasıdır. Çünkü Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken Güney Afrika’da yaz mevsimi yaşamaktadır. İstanbul’dan direk uçuşla ulaşabileceğiniz şehir tarihi doğası ve Afrika mutfağa ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim vaat ediyor.

 

Fas: Afrika kıtasının Kuzey batısında yer alan Fas’ın büyüleyici şehrin marakeş’in berbere dilinde kelime anlamı tanrının ülkesidir. Eski ve yeni şehir olarak adlandırılan ve iki parçadan oluşan Marakeş’te otantik binalar, pazarlar, bahçeler sizleri bekliyor. Marakeşin mutfağında ise şöyle tanımlayalım arap yemeklerini, İspanyol ve Fransız Mutfağı ile harmanlayın yani anlatırken bile ağzım sulanıyor. Çöl ikliminin hakim olduğu şehri ilkbahar ve sonbahar aylarında gezmenizi öneririz.

 

Tabii ki bunların dışında vizesiz Seyahat edebileceğiniz. Onlarca ülke daha var.